¤ Ve škole miluj studování, za školou studuj milování...¤
Ahojky...vitajte na blogu..ehm také malé, bláznivé a zasněné moravačky...xP

Edith Gassionová, alias Edith Piaf

9. června 2008 v 20:38 | Jajka |  Kultůra - hudba
Jedna z nejslavnějších zpěvaček na světě.Člověk neskutečně šťastný, ale i neskutečně smutný.Edith už od malička doprovázela opravdová smůla.V mnoha věcech jí pomohla SVATÁ TEREZIČKA.
Čtěte dále....

ŽIVOTOPIS
Každý o ní ví, že se z chudé holky z ulice vypracovala ve slavnou zpěvačku, jejíž hlas obdivoval celý svět. Život francouzské šansoniérky Edith Piaf je ale zahalen mnoha legendami, které nezřídka vytvářela ona sama. Když režisér Olivier Dahan připravoval snímek o Edith Piaf, často slýchal, že tohle téma dnes už nikoho nezajímá. Nebyla to pravda: na Dahanův film přišlo jen ve Francii přes pět milionů diváků a nebývale se pak zvedl zájem o letité nahrávky Edith Piaf. Snímek se teď promítá po celém světě, od tohoto týdne i u nás.
Režisér Dahan tvrdí, že o slavné šansoniérce dnes už ví úplně všechno a dobral se skutečné pravdy o jejím životě. Přečetl všechny knihy, které o ní vyšly - byla to fuška, jen ve Francii bylo vydáno na padesát publikací, další napsali zahraniční autoři. Dahan četl i nepublikované rukopisy, osobní korespondenci, hovořil s pamětníky, s přáteli Edith Piaf, s jejími spolupracovníky.
Neustále byl konfrontován s tím, že je zpěvaččin život plný mýtů. Některé ve svém filmu vyvrátil -tvrdí třeba, že neměla slabost pro muže -, jiné ponechal. Kdyby chtěl být revoluční, nezbylo by z francouzské legendy jménem Piaf prakticky nic kromě písní. Ty jediné jsou skutečně nezpochybnitelné.
Narodila se na ulici?
Jedna z nejznámějších legend se váže už k jejímu narození. Nad vstupními dveřmi do domu číslo 72 v Bellevillské ulici v Paříži je mramorová deska s nápisem: "Na schodech tohoto domu v nejnuznějších podmínkách narodila se dne 19. prosince 1915 Edith Piaf, jejíž hlas později ohromil celý svět." Údajně totiž Edithina matka, pouliční zpěvačka, která si říkala Line Marsa, nestihla dojít do porodnice. Zatímco její muž hledal "pomoc" v okolních krčmách, rodičky se ujali dva policisté, kteří na schodech zmiňovaného domu rozprostřeli své pláště, aby se nebohé dítě nenarodilo na holé zemi.
Záznamy nedaleké Teronské nemocnice ovšem předkládají mnohem prozaičtější informace: Edith Giovannu Gassionovou zde přivedl na svět porodník Jules Defleur. Tato skutečnost vrhá stín podezření i na velmi nuzné dětství Edith Piaf, které měla prožít ve špíně na ulici. Chudí lidé v té době přiváděli děti na svět doma, do porodnice směřovaly ženy, které si tenhle nadstandard mohly dovolit.
Edith prý matka záhy opustila a holčička vyrůstala u babičky alkoholičky, která dítě napájela vínem, aby dalo pokoj. Vychrtlou, špinavou Edith po válce otec odvezl ke své matce, která pracovala v nevěstinci v Bernay. Tady děvčátko prožilo šťastné období v péči prostitutek, přesto tu kvůli zanedbanému zánětu rohovky na čas osleplo. Zrak jí měly vrátit modlitby lehkých holek ke svaté Tereze. Stal se zázrak - ke své svaté dobrodince se bude Edith modlit celý život.
Vdeseti letech už je na ulici a vystupuje s otcem artistou. Když jednou na závěr vystoupení zazpívá, vybere do čepice dvojnásobek peněz než obvykle. V patnácti se postaví na vlastní nohy a začne si sama vydělávat jako pouliční zpěvačka spolu se svou nevlastní sestrou Simone. Tady ji také objeví její dobrodinec Louis Leplée, vymyslí jí jméno Piaf, tedy Vrabčák, a odstartuje její závratnou kariéru... Příběh jako z červené knihovny se můžeme dočíst v nejedné zpěvaččině biografii. Jiné zdroje ale například praví, že jednou ze spoluvlastnic domu číslo 72 v Bellevillské ulici byla právě Edithina matka. Nouzí prý netrpěla, měla pocházet z celkem zámožné rodiny italského obchodníka a Alžířanky snad dokonce šlechtického původu. Lina Marsa měla zpívat nikoli na ulici, ale v podnicích pro nóbl společnost, kde také vydělala dost peněz, aby mohla dceři zaplatit léčbu u očního specialisty. Babička Gassionová zase neměla pracovat v nevěstinci, ale jako kuchařka v zájezdním hostinci, existence vykřičeného domu v nevelkém a přísně katolickém Bernay byla prý nemyslitelná.
Simone Berteautová zase nebyla Edithina nevlastní sestra, nicméně Edith ji přijala "za vlastní", ostatně jako řadu dalších "příživníků", kteří se na ni postupně navěsili a udělali si z úspěšné zpěvačky dojnou krávu. Existují pochybnosti o tom, zda je Berteautová skutečně autorkou obsáhlé monografie Edith Piaf, která je napsaná velmi květnatým jazykem ulice, nicméně značně zkušeně a obratně, čehož by Simone s několika třídami základní školy nejspíš nebyla schopna.
Sama Edith Piaf je uváděna jako autorka dvou knih: Kolo štěstí a Můj život. Ani jednu však sama nenapsala, vznikly na základě rozhovorů, které s ní vedli novináři. Jeden z nich Jean Noli přiznal, jak společně s Piaf "korigovali" události jejího života, aby působily náležitě pateticky a dojemně. V době, kdy Edith zpívala na ulici, žila krátce s jistým Louisem, s nímž měla dceru Marcelle. Děvčátko zemřelo v necelých osmnácti měsících na zánět mozkových blan. Edith neměla na pohřeb, nechala se tedy sbalit na ulici jako prostitutka, aby na pohřeb vydělala. Noli prý ale tuto historku po dohodě s Piaf upravil takto: zákazník dojatý smrtí dítěte dá Edith peníze a nechá ji odejít, aniž by se dožadoval sexuálních služeb.
Hvězda jako nástroj politické moci
Nelze se dopátrat toho, které zkazky o svém životě iniciovala sama Piaf a co jí přibásnili její životopisci, jisté ale je, že zpěvačka patetické a dramatické historky líčící její život podporovala. Nejspíš nevědomky tím spoluvytvářela svůj "mediální" obraz, který se velmi hodil Francii potácející se po válce mezi hospodářskými a politickými nepokoji umocňovanými silnou komunistickou stranou.
Vytvoření legendy o chudé holce z ulice, která to dotáhla až na samý umělecký vrchol, se velice hodilo. Dokazovalo, že i ti nejnuznější se mohou dostat hodně daleko a že nějaké revoluční myšlenky živené komunismem nejsou vůbec zapotřebí. Takové společenské legendy pomáhaly vládě upevňovat její mocenské postavení - dělo se to na obou stranách železné opony.
Do této teorie už příliš nezapadá to, co se bohužel opírá o fakta. Totiž závislost zpěvačky na alkoholu a narkotikách. Příčinu jí k tomu zavdala tragická smrt její životní lásky, boxera Marcela Cerdana. Edith ho přiměla, aby za ní z Casablanky do New Yorku necestoval lodí, ale letadlem. Zemřel v jeho troskách. Nikdy si nepřestala vyčítat, že zavinila jeho smrt. Začala pít a vytvořila si závislost na morfiu, které jí původně mělo ulevovat od bolestí způsobených těžkými úrazy při autonehodách. Legendy panují i kolem smrti Edith Piaf. Měla zemřít 11. října 1963 v Paříži. V té době ale pobývala na léčení na jihu Francie. Její mrtvé tělo bylo zabaleno do deky a rychle odvezeno do Paříže. Tady se konal velkolepý pohřeb, na nějž přišly desetitisíce lidí. Šanson bylo třeba dozpívat až do konce.
***
Edit Piaf ve filmu
Titulní roli ve snímku Oliviera Dahana Edith Piaf vytvořila francouzská herečka Marion Cotillardová, kterou si můžeme pamatovat například z filmů Taxi, taxi, Velká ryba nebo Dobrý ročník. Podařilo se jí předvést nejen dokonalou fyzickou proměnu, ale dokázala si osvojit typická gesta, chůzi, postoj, projev při zpěvu i chraplavý hlas. Jediné, čím nemohla sloužit, byl zpěv, ve filmu jsou použity převážně autentické nahrávky Edith Piaf. Režiséra k natočení filmu inspirovala Edithina fotografie.
Foto:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Boudicca Boudicca | Web | 11. června 2008 v 14:53 | Reagovat

Její písničky jsme jednou poslouchali ve škole po celkem těžkým testu z francouzštiny, aby jsme se trochu odreagovali. O filmu též vím, ráda bych se na něj podívala.

2 b b | 3. června 2009 v 20:03 | Reagovat

film je úžasnej ale skutečnost je doknalá

3 Baša Baša | 7. dubna 2010 v 15:45 | Reagovat

tenhle clanok obsahuje moc diskutabilnich informacich, pravda je nekde jinde.. te treba precist si o Edith poradnou knihu. Simone Berteraut - to byla jeji sestra a ona o ni napsala skvelou knihu. vrelo doporucuji :-)

4 Jajka Jajka | Web | 28. dubna 2010 v 19:52 | Reagovat

Na to mám trochu odlišný názor. O Simoně Berteautové se také neví s jistotu jestli to byla její sestra. Knihu jsem četla.A chytla mě za srdce.

5 titinetrouble titinetrouble | Web | 13. března 2011 v 15:02 | Reagovat

Edith mám hrozně ráda, její písničky jsou dokonalé. Škoda, že zemřela tak hrozně mladá. Díky za super článek!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
A co bych tak ještě dodala...kopírujte moje ..,,výtvory" se zdrojem a napište komentík, abych se mohla podívat taky na váš bloček...x)